XI DZIEŃ PAPIESKI

Puławy, 7-22 października 2011 r.

„JAN PAWEŁ II – CZŁOWIEK MODLITWY”

Trudno jest zamknąć w słowach wydarzenia ostatnich dni, chwil, które uleciały jak barwny motyl pozostawiając po sobie wiele wspomnień, wzruszeń, refleksji, niezapomnianych przeżyć, radości, może łez. Nie zabrakło w nich również modlitwy: tej wypowiedzianej i noszonej głęboko w sercu, celebrowanej wspólnie i szeptanej w zaciszu samotności, wyśpiewanej z dziecięcą radością i dostojeństwem dorosłych, przelanej na papier czy to wierszem, czy rysunkiem, wyrażonej słowem, gestem, ciałem, radością zwycięstwa i goryczą porażki, trudem pokonania własnych słabości i zmęczeniem.

Obchody XI Dnia Papieskiego za nami. Był to bardzo bogaty w wydarzenia czas.

„Świat bez sztuki naraża się na to, że będzie światem zamkniętym na miłość.” (Jan Paweł II)

Koncert poetycko – muzyczny „Co może jeden człowiek?” w wykonaniu Jana Nowickiego i zespołu De Profundis, rozpoczynający obchody tegorocznych dni papieskich oraz koncert słowno – muzyczny „Tajemnica człowieka: Kapłaństwo” w wykonaniu Roberta Grudnia i Olgierda Łukaszewicza, kończący obchody dni papieskich, zgromadziły wielu odbiorców tego rodzaju sztuki. Refleksyjne, starannie dobrane wiersze i fragmenty głoszonych przez Jana Pawła II rekolekcji wypowiadane ustami znakomitych aktorów oraz przenikający do głębi śpiew czy grane z ogromną pasją utwory muzyczne porwały i zadowoliły najbardziej wybrednych słuchaczy. Artyści wprowadzili zebranych w magiczny świat muzyki pozwalając każdemu z osobna brać pełnymi garściami to, czego każdemu brakuje. Uczynili ze swych koncertów prawdziwe widowisko nie gubiąc przy okazji najważniejszego: była to przepiękna modlitwa.

Tradycją obchodów dni papieskich w Puławach są konkursy szkolne. W tym roku też ich nie zabrakło. Swoje talenty można było ujawnić w konkursie plastycznym, literackim oraz przeglądzie pieśni i piosenki religijnej. Na brak chętnych nie można było narzekać! Komisje jury miały ręce pełne roboty ale z radością przyznawały nagrody i wyróżnienia. Podsumowaniem wszystkich konkursów był Koncert Laureatów w Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika”, na którym uroczyście wręczono nagrody. Koncert uświetnili swoimi występami zwycięzcy poszczególnych kategorii przeglądu pieśni i piosenki religijnej oraz zdobywcy I miejsc w konkursie literackim, których wiersze zostały odczytane. Wszystkie nagrodzone w konkursie plastycznym prace można było obejrzeć na pokonkursowej wystawie. Zwieńczeniem „artystycznej” części zmagań była wspólna modlitwa na koniec koncertu – radośnie i z wielkim sercem odśpiewana przez wszystkich pieśń „Barka”.

Miłośnicy sztuki fotografowania mogli oglądać przepiękne fotografie uwieczniające naszego Papieża – Polaka na wystawie: „Jan Paweł II – Święty aż po krańce ziemi”. Organizatorzy zadbali także o tych wszystkich, którym bliski jest film. W sali widowiskowej Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika” jak i w kościele pw. Św. Rodziny odbyły się projekcje filmu pt.: „Fatima 13. dzień”. Seanse filmowe przyciągnęły wielu widzów i wzbudziły wiele pozytywnych emocji.

„Uprawianie sportu w duchu Ewangelii przygotowuje do odważnego i uczciwego uczestnictwa w trudnych zawodach życiowych i pozwala odkryć pełną prawdę o człowieku.” (Jan Paweł II)

W hali sportowej MOSiR w ramach obchodów XI Dnia Papieskiego odbyła się II Parafiada Rodzin. Już po raz kolejny do rywalizacji sportowej przystąpili parafianie z 6 puławskich parafii. Emocji i zabawy było mnóstwo! Organizatorzy zadbali, by wśród konkurencji znalazły się takie dla najmłodszych, rodzin, babć, silnych mężczyzn oraz dla całych drużyn. Trzeba się było wykazać nie tylko sprawnością fizyczną ale i sprytem, myśleniem, zaskakującą taktyką i współpracą w zespole. Nie zabrakło również zmagań, w których swoje umiejętności prezentowali księża proboszczowie i wikariusze. Radosną zabawę zakończyła wspólna modlitwa i nagrodzenie najlepszych.

Nie mniej emocji wzbudził rowerowy wyścig po kremówki, który zgromadził dużą rzeszę sympatyków tej dyscypliny. Na starcie stawiło się 117 zawodników oraz niezawodni kibice: rodzice, współmałżonkowie, rodzeństwo, dziadkowie, ciocie, wujkowie i wielu innych, którzy dopingowali swoich „faworytów”. A walka była bardzo zacięta! Zmęczenie odbierało ochotę do dalszej rywalizacji, ból pracujących mięśni uniemożliwiał kolejne ruchy, a jednak nikt się nie poddawał. Radość z ukończenia wyścigu i pokonania własnych słabości była dla wielu największą nagrodą! Nie zabrakło potłuczonych kolan i awarii roweru. O wszystkich trudach pokonanej trasy zapominało się zaraz po wyścigu, gdzie na każdego zawodnika czekała ogromna, słodka „kremówka” a na najlepszych nagrody.

„Każde ludzkie zadanie, aby osiągnęło swój cel, musi znaleźć oparcie w modlitwie.” (Jan Paweł II)

Wymiar duchowy dni papieskich to uroczyste Msze Święte sprawowane przez cały tydzień, codziennie w innym kościele. Wierni, poprzez słowa kapłanów skierowane w homiliach, mogli na nowo odkryć wielkie bogactwo nauczania Jana Pawła II, przypomnieć sobie siłę i wartość modlitwy, poczuć jej moc. Gromadzenie się każdorazowo w innym kościele, po raz kolejny, dało możliwość integracji puławskim parafiom. Po mszach młodzież mogła zaprezentować montaże słowno – muzyczne w ramach konkursu na teatralne prezentacje papieskie. W tym roku przedstawione były 4 takie prezentacje. Jury konkursowe zachwyciły nie tylko talenty aktorskie młodych ludzi ale także ich dojrzałość, pomysłowość, trud i ogrom włożonej pracy. Wszystkie spektakle zostały docenione i nagrodzone.

„Jak można kochać Boga który jest niewidzialny, nie kochając człowieka który jest obok nas.” (Jan Paweł II)

XI Dzień Papieski w Puławach to także akcja zdrowotna „Zadbajmy o zdrowie”. W ramach tej akcji można było dokonać pomiaru poziomu cukru we krwi czy zmierzyć ciśnienie tętnicze. Ponadto funkcjonował punkt wsparcia Puławskiego Koła Diabetyków, gdzie można było uzyskać porady, dyżury pełnili także lekarz specjaliści i prawnik. Dla wszystkich zainteresowanych odbył się wykład „Wpływ żywienia na zdrowie człowieka”.

„Nie wystarczy przekroczyć próg, trzeba iść w głąb.” (Jan Paweł II)

To już kolejny rok obchodów Dni Papieskich. Było mnóstwo pomysłów, atrakcji, spotkań, konkursów ale też i stresu, obaw, ludzkiego zmęczenia. Pewnie to nie koniec, następny październik już za rok. I otwierając umysły i serca na naukę i modlitwę Jana Pawła II, nie ma możliwości, by na tym skończyć, zatrzymać się. Trzeba iść dalej, na nowo Go odkrywać, poznawać i przekazywać dalej tak, by dawać ludziom najcenniejszy klejnot: siebie.

Justyna

 

Napisz komentarz