Dzień Papieski – podsumowanie uczestników warsztatów dziennikarskich

Jak co roku Rowerowy Wyścig po Kremówki rozpoczął puławskie obchody Dnia Papieskiego. – Wydarzenie cieszy się od lat niesłabnącym zainteresowaniem – mówi Agnieszka Cichocka ze Stowarzyszenia „Rodzina”. – W tym roku mieliśmy dziesiątą edycję tego wyścigu, zawsze wzbudza on zarówno duże emocje wśród kibiców, młodych uczestników i ich rodziców, ale też wśród mieszkańców miasta – dodała.

Nieodłączną częścią obchodów był turniej wiedzy o Janie Pawle II, Przegląd Pieśni i Piosenki Religijnej, a także konkurs recytatorski podczas, którego poziom był bardzo wysoki – przyznała Agnieszka Kawka, członek jury. – Teksty przemyślane, niekiedy bardzo emocjonalne. Przesłuchania pozwoliły odkryć nowe talenty wśród różnych grup wiekowych, od przedszkolaków do uczniów szkół średnich – dodała.

W tym roku hasłem przewodnim obchodów są słowa „Wstańcie, chodźmy!” zaczerpnięte z książki pod tym samym tytułem. Hasło zachęca do tego, aby wstać i zabrać się do pracy wykraczającej poza samego siebie. Zachęcała do tego również Anna Filipiak-Matras, która już od kilku lat prowadzi warsztaty literackie. – Poruszaliśmy temat poezji Miłosza, Kaczmarskiego czy Białoszewskiego. Skupiliśmy się na tym, jaką moc ma ta poezja i jaką moc ma słowo. Niekiedy wystarczy tylko jedno zdanie, aby poruszyć wielu ludzi. Odpowiedzieliśmy sobie też na pytanie, czy Polacy jednoczą się tylko i wyłącznie w takich krytycznych sytuacjach, czy również w życiu codziennym, w takim spokoju, jaki mamy obecnie – powiedziała Anna Filipiak-Matras.

Obchody Dnia Papieskiego to także warsztaty dziennikarskie. – Co roku robimy coś innego – przyznaje Maciej Saran, dziennikarz Radia Impuls. – Jeśli w poprzednim roku postawiliśmy stricte na warsztaty radiowe, tak teraz nie mogliśmy tego powtarzać. Dlatego młodzież z „KEN-u” więcej pisała i pracowała z tekstem niż biegała z mikrofonem. Zrobiliśmy sobie też taką małą konferencję prasową tak, aby młodzież wiedziała, kiedy i jak do danego wystąpienia się przygotować, choć wydaje mi się, że udowodniłem, że jednak przygotować nie zawsze się da – dodał.

Podsumowaniem tygodnia działań był Koncert Laureatów, a zwieńczeniem obchodów XIX Dnia Papieskiego występ Antoniny Krzysztoń, który poprzedziła Msza Jubileuszowa z okazji 10-lecia istnienia Stowarzyszenia „Rodzina”.

Partnerami wydarzenia byli: Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika”, Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. KEN, Szkoła Podstawowa nr 11, Stowarzyszenie Puławskie Pielgrzymki Rowerowe, Mostostal Puławy, Cukiernia i Piekarnia Abramowicz i spółka, Drukarnia Elko, Moovio.

Sponsorem wydarzenia było Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej OPEC Puławy Sp.
z o. o.

Zadanie dofinansowane ze środków Powiatu Puławskiego i Miasta Puławy.

                                                                                                                                                                                              oprac. uczestnicy warsztatów dziennikarskich

 

Napisz komentarz