Koncert Marcina Stycznia „Pieśń o Bogu ukrytym” zakończył obchody XVIII Dnia Papieskiego

Koncert „Pieśń o Bogu ukrytym” w wykonaniu Marcina Stycznia w kościele pw. Świętej Rodziny zakończył tegoroczne obchody Dnia Papieskiego w Puławach organizowane przez nasze stowarzyszenie. 

Obchody te obfitowały w wiele innych wydarzeń, głównie dla młodzieży. 5 października rozpoczęły się warsztaty dziennikarskie prowadzone przez Maciej Sarana – dziennikarza Radia Puławy 24. Dwa dni później, na ulicach Puław wokół Skweru Niepodległości miał miejsce Rowerowy Wyścig o Papieską Kremówkę. Tu limitu wiekowego, nie było 🙂

Jak co roku, młodzież ze szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych z powiatu puławskiego, ale i nie tylko, mogła wziąć udział także w Turnieju Wiedzy o Janie Pawle II, Przeglądzie Pieśni i Piosenki Religijnej, Konkursie Recytatorskim Poezji i Prozy Religijnej, Konkursie Plastycznym czy Warsztatach Literackich prowadzonych przez Annę Filipiak – Matras.

Podsumowaniem większości z tych wydarzeń był Koncert Laureatów w Hali Zespołu Szkół Technicznych w Puławach. – Laureaci konkursów i przeglądów jakie organizowaliśmy właśnie tutaj zostali nagrodzeni. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tak dużego zainteresowania naszymi wydarzeniami, ale i wysokiego poziomu artystycznego. Cieszy też fakt, że obchody Dnia Papieskiego stają się coraz to bardziej popularne. Kiedyś mieliśmy uczestników tylko z Puław i powiatu puławskiego, a teraz część wydarzeń jest już o zasięgu nawet wojewódzkim – mówi Renata Szczypa, wiceprezes Stowarzyszenia „Rodzina”.

Hasło tegorocznego święta – „Promieniowanie Ojcostwa” było bezpośrednio zaczerpnięte z dramatu Karola Wojtyły pod tym samym tytułem, czyli właśnie „Promieniowanie Ojcostwa”. – Hasło to ma wiele aspektów, odnosi się zarówno do Boga, jako naszego Ojca, ale Papież poprzez to również wskazuje nam św. Józefa jako wzór ziemskiego ojca. W tym roku temat ojcostwa rozważaliśmy także w nawiązaniu do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ojczyzna, czyli nasza ojcowizna, coś najwyższego danego nam pod opiekę, ochronę, tak jak ojciec daje oparcie rodzinie czy społeczeństwu, tak i my mamy obowiązek o nią dbać. Przy czym papież nie wywyższa ojcostwa ponad macierzyństwo czy dzieciństwo. Wszystkie te funkcję wynikają z siebie i współgrają ze sobą, tworząc spójną całość – wyjaśnia Agnieszka Cichocka ze Stowarzyszenia „Rodzina”.

Tegorocznym obchodom Dnia Papieskiego, towarzyszyła także 40. rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. – Wtedy to został Ojcem wszystkich katolików na świecie. Można więc powiedzieć, że jako ojciec dawał nam, ale i w dalszym ciągu daje nam wzór, a jednocześnie wielką naukę, którą powinniśmy realizować. Tak naprawdę Jana Pawła II będzie ciężko dogonić w tym co robił, bo jest chyba dla nas wielu nieosiągalnym, ale do świętości wszyscy mamy dążyć. Do tego celu wszyscy mamy iść. Papież nam tylko pokazywał kierunki, jak to zrobić, jak to osiągnąć – dodał ks. Jacek Jakubiec, prezes Stowarzyszenia „Rodzina”.

Zadanie zostało dofinansowane z budżetu: Województwa Lubelskiego, Powiatu Puławskiego oraz Miasta Puławy.

Napisz komentarz