X Przegląd Pieśni i Piosenki Religijnej (relacja oraz lista laureatów)

Kolejnym etapem obchodów Dnia Papieskiego organizowanych przez Stowarzyszenie „Rodzina” był X Przegląd Pieśni i Piosenki Religijnej. Wczoraj do Puław, a konkretnie do auli Zespołu Szkół Technicznych zjechali się przedstawiciele szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych nie tylko z powiatu puławskiego.

– Poziom z roku na rok jest coraz wyższy. Ale to nie jest tylko nasza opinia. Wypowiadają się na ten temat jurorzy, ale i muzycy, którzy biorą udział w konkursach ogólnopolskich – mówi Renata Szczypa ze Stowarzyszenia „Rodzina”. – Natomiast co do samego przeglądu, to śmiało możemy powiedzieć, że na przestrzeni lat zmienił się jego zasięg. Mamy tutaj gości z Opola Lubelskiego, Ciecierzyna, a nawet Rejowca – dodała.

– Podczas występów w głównej mierze zwracaliśmy uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze na intonację, czyli czystość śpiewania, a po drugie na dykcję, ponieważ  ta rzecz decyduje o tym czy tekst jest rozumiały dla widza. To są takie dwie podstawowe rzeczy. Poza tym, ważną rolę ogrywa też ogólny wyraz artystyczny, jak również dobór repertuaru do wieku. Na to też zwracaliśmy uwagę – powiedział Mariusz Przybyś, jeden z jurorów wczorajszego przeglądu.

Oprócz Mariusza Przybysia w składzie jury zasiedli także Halina Kozak oraz Zbigniew Śliwiński, dyrektor Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika”.

Dużą satysfakcję z samych występów czerpali sami uczestnicy. – Kiedy dowiedziałyśmy się, że weźmiemy udział w tym przeglądzie, bardzo się ucieszyłyśmy – powiedziała jedna z wokalistek zespołu Fortissimo ze Szkoły Podstawowej nr 11.

– Cieszy nas fakt, że młodzież poprzez wydarzenia, które organizujemy chce uczcić pamieć Jana Pawła II – przyznał ks. Jacek Jakubiec, prezes Stowarzyszenia „Rodzina”. – On bardzo kochał młodzież. To on był inicjatorem Światowych Dni Młodzieży. Myślę, że tak jak przygarniał za życia młodzież z całego świata, tak dziś dalej jest autorytetem. Dlatego tym bardziej to przesłanie, które kierował do młodzieży, powinniśmy dalej kultywować – dodał.

Jury łącznie przyznało wczoraj 24 nagrody i wyróżnienia. Poniżej lista wszystkich laureatów.

MOTYLKI, FORTISSIMO MŁODSZE, HALINA DZIRBA I ZOFIA RYMKIEWICZ, ROZŚPIEWANA RODZINKA, JULIA KUCIO, ŚWIERSZCZYKI, RECZKA – DZIECIĘCY ZESPÓŁ LUDOWY, ZUZANNA SZCZUPAK, KAMILA NIEĆKO, WERONIKA CEMPEL, ZESPÓŁ WEGA, AGATA ZAJĄC, ZESPÓŁ RODZINNY, APLAUZ, NATALIA KOSMOWSKA, MADZIMUZY MINI, MADZIMUZY, ZESPÓŁ NUSIC CLUB 2, ALICJA ŚWIECH, ALEKSANDRA WALASEK, MARTA RABIŃSKA, ALEKSANDRA BARYŁA I PAWEŁ KARAŚKIEWICZ, ADRIAN GAJOWNIK oraz MARCIN MARZEC.

Tekst opracowali uczestnicy warsztatów dziennikarskich.

Napisz komentarz